Felietony

Felietony

Zanim pójdziesz w Tatry - idź po rozum do głowy

Poniższy artykuł to moje osobiste, subiektywne opinie i przykłady zaczerpnięte z własnych doświadczeń górskich i przewodnickich.Celem artykułu nie jest tworzenie kolejnego przewodnika i opisywanie walorów jednego,czy drugiego szlaku turystycznego. Moją intencją jest uświadomienie czytającym, że sugerowanie innym trasy na górską wycieczkę to złożona sprawa i bardzo duża odpowiedzialność. Informując,że określony szlak jest łatwy, można zasugerować laikowi, że może tam pójść. Tylko, że Wy byliście tam w górskich butach, ubrani w softshell, z kijami trekkingowymi i termosem pełnym ciepłej herbaty w plecaku. Laik może wybrać się tam w japonkach, reklamówką w jednej dłoni i coląw drugiej. I wtedy to już nie jest łatwa, przyjemna wycieczka. Zwłaszcza, gdy przyjdzie typowa, lipcowa tatrzańska burza.

 

ZOBACZYĆ HIMALAJE

25 września 1994 roku zegar moich marzeń zaczął radośnie tykać. Tego dnia w towarzystwie pięciu moich koleżanek i kolegi przyleciałem do stolicy Nepalu Kathmandu. Przyleciałem z nadzieją, że Jego Królewska Mość Mount Everest i inni dostojnicy himalajskiego dworu zechcą nas przyjąć podczas krótkiej audiencji. Inaczej mówiąc, że będziemy dopuszczeni na królewskie pokoje choćby nie wiem jak daleko od sali tronowej odległe.

Wydawnictwa

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wydawniczą naszgo koła w postaci periodyku "Maćkowa Perć", który można nabyć w sklepie "Wierchy" przy ul Szewskiej w Krakowie lub na spotkaniach czwartkowych naszego Koła, przy ul. Jagiellońskiej 6.

Krótki rys historyczny:

Perć-(plur. perci lub percie). W gwarze podhalańskiej wąska ścieżka, czasem miejscami zanikająca, wydeptana przez owce lub krowy, przez dzika zwierzynę  - kozice, jelenie itd., także turystów lub taterników. Wyjątkowo używa się tego terminu na oznaczenie zbudowanego szlaku, np. Orla Perć.

Wielka Encyklopedia Tatrz. Z. i W. H. Paryskich

W tytule naszego czasopisma to właśnie tatrzańska perć, ta niekiedy już zarośnięta i ta, która dalej chodzą przewodnicy taternicy i turyści.

Maćkowa-to imię patrona naszego Koła. Maciej Gąsienica-Sieczka (1824-1897) jeden z najlepszych i najsłynniej­szych przewodników tatrzańskich połowy 19 w., któremu poeta A. Asnyk poświęcił swój wiersz „Maciejowi Sieczce przewodnikowi w Zakopanem". Wśród ważniejszych jego wypraw są pierwsze wejścia na Świnice, Mięguszowiecki Szczyt, Mnicha (bez użycia sprzętu taternickiego), Jastrzębią Turnię, Szatana. Zanim został przewodnikiem był polowacem i koziarzem, wiele tatrzańskich perci przeszedł w swoim życiu.

W winiecie pierwszej strony jest sylwetka Krywania. Pn-zach., zach. i pd-zach. stoki tego szczytu, powyżej górnej granicy kosodrzewiny przebiega Wyżnia Myśliwska Perć, kiedyś wydeptana przez dziką zwierzynę, którą chodzili kłusownicy, myśliwi, górnicy. Chodzili tutaj podhalańscy koziarze - od imienia jednego z nich, który polował wTatrach połowie 19 w., zakopiańscy górale nazwali tą perć - Maćkowa.

Krywaniu, Krywaniu wysoki... śpiewamy na zakończenie sezonu przy watrze w Roztoce, kiedyś na Głodówce, a także w czwartek przed Wszystkimi Świętymi przy grobie byłego prezesa naszego Koła- Adama Balona.

Tak więc wszystkie te elementy łączy się w nazwie naszego czasopisma.

Pierwszy numer Maćkowej Perci ukazał się w 2001 roku i do dzsiaj, dwa razy do roku możemy przechadzać się Maćkową Percią wraz z aurtorami tekstów, wśród których są same znakomitości świata górskiego i nie tylko.

Z lekką nutką nostalgii, zwłaszcza dla Panów prezentowanych na poniższym zdjęciu, przedstawiamy założycieli czasopisma :

rys_historyczny_MP007


Maćkowa Perć


FELIETONY

Na tej pod stronie można znaleźć ciekawe felietony na każdy temat związany z turystyką górską, a przede wszystkim z rejonem Tatr i Podtatrza. Jesteśmy także otwarci na Wasze spojrzenie, uwagi czy też przygody związane z górami i z przyjemnością umieścimy je na Naszej witrynie.


NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand