Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wydawniczą naszgo koła w postaci periodyku “Maćkowa Perć”, który można nabyć w sklepie “Wierchy” przy ul Szewskiej w Krakowie lub na spotkaniach czwartkowych naszego Koła, przy ul. Jagiellońskiej 6.

Krótki rys historyczny:

Perć-(plur. perci lub percie). W gwarze podhalańskiej wąska ścieżka, czasem miejscami zanikająca, wydeptana przez owce lub krowy, przez dzika zwierzynę  – kozice, jelenie itd., także turystów lub taterników. Wyjątkowo używa się tego terminu na oznaczenie zbudowanego szlaku, np. Orla Perć.

Wielka Encyklopedia Tatrz. Z. i W. H. Paryskich

W tytule naszego czasopisma to właśnie tatrzańska perć, ta niekiedy już zarośnięta i ta, która dalej chodzą przewodnicy taternicy i turyści.

Maćkowa-to imię patrona naszego Koła. Maciej Gąsienica-Sieczka (1824-1897) jeden z najlepszych i najsłynniej­szych przewodników tatrzańskich połowy 19 w., któremu poeta A. Asnyk poświęcił swój wiersz „Maciejowi Sieczce przewodnikowi w Zakopanem”. Wśród ważniejszych jego wypraw są pierwsze wejścia na Świnice, Mięguszowiecki Szczyt, Mnicha (bez użycia sprzętu taternickiego), Jastrzębią Turnię, Szatana. Zanim został przewodnikiem był polowacem i koziarzem, wiele tatrzańskich perci przeszedł w swoim życiu.

W winiecie pierwszej strony jest sylwetka Krywania. Pn-zach., zach. i pd-zach. stoki tego szczytu, powyżej górnej granicy kosodrzewiny przebiega Wyżnia Myśliwska Perć, kiedyś wydeptana przez dziką zwierzynę, którą chodzili kłusownicy, myśliwi, górnicy. Chodzili tutaj podhalańscy koziarze – od imienia jednego z nich, który polował wTatrach połowie 19 w., zakopiańscy górale nazwali tą perć – Maćkowa.

Krywaniu, Krywaniu wysoki… śpiewamy na zakończenie sezonu przy watrze w Roztoce, kiedyś na Głodówce, a także w czwartek przed Wszystkimi Świętymi przy grobie byłego prezesa naszego Koła- Adama Balona.

Tak więc wszystkie te elementy łączy się w nazwie naszego czasopisma.

Pierwszy numer Maćkowej Perci ukazał się w 2001 roku i do dzsiaj, dwa razy do roku możemy przechadzać się Maćkową Percią wraz z aurtorami tekstów, wśród których są same znakomitości świata górskiego i nie tylko.

Z lekką nutką nostalgii, zwłaszcza dla Panów prezentowanych na poniższym zdjęciu, przedstawiamy założycieli czasopisma :

rys_historyczny_MP007


Maćkowa Perć


FELIETONY

Na tej pod stronie można znaleźć ciekawe felietony na każdy temat związany z turystyką górską, a przede wszystkim z rejonem Tatr i Podtatrza. Jesteśmy także otwarci na Wasze spojrzenie, uwagi czy też przygody związane z górami i z przyjemnością umieścimy je na Naszej witrynie.


Kategorie: Felietony

Wojciech Sowa

Wojciech Sowa

Przewodnik Tatrzański klasy II