Dlaczego warto zatrudnić przewodnika ?

1. Ze względów bezpieczeństwa.

  • poprzez znajomość Tatr i czasów przejścia grupa będzie miała narzucone takie tempo, które umożliwi “zrobić” trasę w wyznaczonym terminie, bez nadmiernego pośpiechu, czy też powolnego marszu powodującego nocne powroty, a czasem nawet brak możliwości osiągnięcia celu,
  • przy trudnych warunkach atmosferycznych np. mgle, nie grozi grupie zagubienie lub pomylenie szlaku, co już nie raz się zdarzało,
  • pamiętać należy, ze pogoda w Tatrach jest zdradliwa, nieraz wychodząc rano przy pięknych warunkach, wraca się w ulewnym deszczu, którym często towarzyszą wyładowania atmosferyczne. Niejedna grupa bez przewodnika w czasie takich wyładowań znajdowała się np. na głównej grani, czy którymś poszczególnym szczycie, gdyż w porę nie potrafiła ocenić zmieniających się warunków. Przebywanie w tych miejscach w momencie gdy pioruny uderzają w niedalekiej odległości jest bardzo niebezpieczne i nie należy to do zbyt miłych wspomnień tatrzańskich. Mając ze sobą doświadczonego przewodnika, można uniknąć tych “wrażeń”,
  • zima, czyli niebezpieczeństwo lawin, nawisów, zamieci śnieżnych, jeszcze bardziej potęguję potrzebę opieki przewodnika.

Przykładów takich można by mnożyć.

2. Informacja

  • Tatry są na tyle piękne, że samo podziwianie ich krajobrazu potrafi dać wiele wrażeń. Jednak czy to wszystko co można z nich “wydobyć” ? Obsługa przewodnika tatrzańskiego da nie tylko wrażenia otaczających plenerów, ale i informację o nich. Czyż nie warto wiedzieć, jak powstało Morskie Oko i dlaczego jest akurat w tym uroczym miejscu, patrząc na doliny, raz głębokie, rozłożyste z progami skalnymi innym razem wąskie o stromych stokach, czy nie warto poznać genezy ich powstania, dlaczego ich wygląd jest taki, a nie inny?
  • Przewodnik tatrzański udzieli wiele informacji z dziedziny: geologii, przyrody, historii, etnografii, które jeszcze bardziej przybliżą i wzbogacą grupie ten piękny otaczający krajobraz.

3. Ochrona przyrody

  • Idąc tatrzańskimi szlakami chcemy spokoju, ciszy, czystej przyrody. Niestety nie zawsze tak jest . Często spotyka się rozbiegane i bardzo hałaśliwe grupy, które rozpraszają nie tylko nas, ale i otaczającą wokół zwierzynę. Niejednokrotnie na swoich miejscach postojowych pozostawiają butelki, worki śniadaniowe, papiery, itp. Często są zrywane piękne kwiaty, porzucane kilkanaście metrów dalej, a przecież my też chcielibyśmy je oglądać. Czy takiej chcemy przyrody ? Obecność przewodnika zapobiegnie takiemu zachowaniu, jeżeli potrafimy przezwyciężyć niejedną naszą słabość w wyczerpujących wędrówkach, czy wspinaczkach, nieraz “walczyć” ze srogością przyrody (choć ona zawsze jest “górą”), to i poradzimy sobie z “ujarzmieniem” takiej niesfornej grupy.

4. Przepisy prawne TPN

  • Pamiętać należy też o obowiązujących przepisach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Gdzie wszystkie zorganizowane grupy powyżej 10 osób, wymagają opieki licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego. Nie chodzi tu o podniesieni kosztów wycieczki, ale o zachowanie bezpieczeństwa i ochrony w Parku Narodowym, a co może się stać, opisane jest powyżej.

Wojciech Sowa

Wojciech Sowa

Przewodnik Tatrzański klasy II