Gdy większość z Nas myślała już o Świętach kilkoro członków naszego Koła wzięło udział w szkoleniu lawinowym zorganizowanym przez AKPT wraz z Fundacją im. Anny Pasek. Głównym dowodzącym był dobrze nam znany Tomasz Nodzyński, a pomagali mu w roli instruktorów: Ania, Bogusia, Maja, Jarek i Paweł.

W sobotę, po krótkim wykładzie udaliśmy się na poletko szkoleniowe w okolicach Starego Schroniska. Celem szkolenia było przypomnienie sobie wszelkich działań z detektorami, sondowaniem i odkopywaniem potencjalnego zasypanego przez lawinę. Ponadto, niezastąpiona Maja wskazywała procedurę postępowania z odkopanym zasypanym, każdy mógł też przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy… na fantomie.

Wieczór został wypełniony kolejnymi wykładami i pracą warsztatową. Potem było jeszcze trochę czasu na rozmowy i wymianę doświadczeń, różnych doświadczeń.

Kolejny dzień to kolejne szkolenie – tym razem działania w terenie wysokogórskim. Podczas wycieczki do Dolinki za Mnichem czas wypełniały nam szkolenia terenowe dotyczące przede wszystkim wykonywania prób lawinowych, czy oceny zagrożenia wybranego wariantu podejścia. Dotarliśmy aż do tzn. Kirowych Kopek skąd kilka osób zjechało na nartach. W drodze powrotnej czekała jeszcze jedna niespodzianka w postaci zakopanego detektora, który oczywiście trzeba było szybko namierzyć i odkopać.

Po powrocie do schroniska i posileniu się ruszyliśmy drogą na Palenicę. Szczęściarze posiadający narty przebyli drogę troszkę szybciej niż Ci, którzy musieli schodzić pieszo.

W szkoleniu udział wzięli następujący przewodnicy z naszego Koła: Agnieszka, Marysia, Piotr oraz Wojtek i Szymon.

Szkolenia lawinowe na pewno będą powtarzane w przyszłości, zachęcamy wszystkich do udziału. Naprawdę warto!

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder