W miniony weekend odbył się XIV Memoriał Bartka Olszańskiego. Tym razem areną zmagań były połogi, piony i okapy Letanovskiego Mlyna (Słowacki Raj). W dużym skrócie można napisać, że rejon oferuje wspinanie na światowym poziomie. Do dyspozycji zawodników przygotowanych zostało 19 dróg, w tym jeden projekt o wycenie około D13. Pod ścianą zameldowało się 28 zawodników w tym jedynie 2 kobiety (nad czym wszyscy zawodnicy ubolewali).

Nowym rozwiązaniem które doskonale się sprawdziło, było wprowadzenie dużej ilości dróg oraz rezygnacja z limitów czasowych. Dzięki temu buły, bicki i łydy zawodników zostały rozgrzane do czerwoności i wszystkie wspinaczkowe apetyty zostały zaspokojone.

Rywalizacja w sobotę zakończyła się dobrze po zmroku. Wieczorem uczestnicy zebrali się na spotkaniu o charakterze towarzyskim, uświetnionym obecnością światowej sławy himalaisty Petera Hamora, który przedstawił film z wyprawy na K2 oraz Kanczendzongę.

W tym roku wspominaliśmy także naszego Przyjaciela Dusana Hudaka, który zginął w lawinie w Alpach w marcu tego roku. Dusan pojawił się na poprzednim Memoriale jako wsparcie techniczne ale szybko stał się bardzo bliski nam wszystkim i idei Memoriału. Mieliśmy przyjemność gościć Mamę Dusana, która towarzyszyła przy rozdaniu nagród.

Punktualnie o 12:45 w niedziele została zakończona cześć sportowa. Ostra walka o każdą wpinkę trwała do ostatniej sekundy. W tym roku najlepsi okazali się Daria Krynicka oraz Damian Granowski.

Trzeba wspomnieć o osobie bez której nie doszłoby do tego wszystkiego. Motorem działań był Anton Suhy, ratownik HZS i wielokrotny uczestnik MBO. Przygotował On większość dróg i zajął się całą stroną techniczną. Wielkie dzięki!

Parę słów na zakończenie. Od 14 edycji Memoriał zadomowił się na stałe w kalendarzach wielu osób, zarówno wspinaczy jak i szeroko rozumianych sympatyków. Dzięki temu impreza ma niepowtarzalną atmosferę, znacznie wykraczającą poza sportową rywalizację. A to wszystko dzięki Wam, więc z tego miejsce serdecznie dziękujemy za obecność i zapraszamy za rok!

I jeszcze krótki komunikat od Mamy Bartka:
“Witam wszystkich z MEMO !
Było fajnie i kulturalnie ! I właśnie za to Wam dziękuję i gratuluję!
Topami się nie przejmujcie, będzie co robić przez cały rok tzn. trenować
a w przyszłym roku ….kto wie!?
Pozdrawiam Was serdecznie i życzę samych pięknych dróg nie tylko skalnych !”
Marta Olszańska

Marysia Tokarz-Olszańska
Łukasz Kowalczyk

Sponsorzy:
TOPR
ZHS
TPN
AMC
Elcap
Mammut – Sklep Zakopane
Krzysztof Stańczyk – Firma Budowlana
Kuźnia Szpeju Rzeszów
“Wawel” SA
Koło Przewodników Tatrzańskich im. M. Sieczki w Krakowie
www.slackline.pl
“Pakfol” Zakopane
“Alma” – Delikatesy
“Karpiel” – Piekarnia
“Samanta” – Cukiernia
“Brutal” – Hurtownia spożywcza
Wiesław Garb – Warzywa i owoce
Pabin Piotr – Pracownia stolarska
Ross Tomek – Pracownia odlewnicza
“Widmo” – Poligrafia Zakopane
“Ululu” Friendly outdoor shop – Poprad
“Utopia” Pizzeria – Poprad
Centrum In s.r. o. Salon Krasy – Poprad
“Orange” Poprad

 

 

 

 

                                                       

 

 

 

                           

 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder