Dziś w nocy, w wieku 74 lat zmarł Michał Jagiełło, taternik, alpinista, speleolog, ratownik i pisarz. Wybitny znawca Tatr i ratownictwa. Autor m.in. „Wołania w górach”, książki bardzo popularnej w środowisku górskim.

FOT. J.KONIECZNIAK

Urodził się w 1941 roku. Wspinał się w Tatrach, gdzie dokonywał pierwszych przejść (np. pierwsze zimowe na Nawiesistej Turni i Młynarzowych Widłach). W Alpach w 1970 roku wszedł częściowo nową drogą na Jalovec, w 1971 nową drogą na północnej ścianie Dent d’Herenes. Wspinał się także w górach Turcji (np. dwie nowe drogi na Altyparnaku). W 1975 roku był uczestnikiem wyprawy w Pamir (m.in. wejście na Pik Lenina).

Związany z ratownictwem górskim od 1961 roku, w latach 1972-1974 był naczelnikiem TOPR (kierownikiem Grupy Tatrzańskiej GOPR). Brał udział w ponad 250 wyprawach ratunkowych. Członek honorowy TOPR.

W okresie 1989-1994 był wiceministrem kultury i sztuki. W latach 1998-2007 był dyrektorem Biblioteki Narodowej.

Michał Jagiełło był autorem wielu artykułów i książek o tematyce związanej z górami i ratownictwem. Największą popularność na tym polu przyniosło mu „Wołanie w górach”. Książka jest opowieścią o historii powstania i działalności pogotowia górskiego w polskich Tatrach oraz kroniką najciekawszych oraz najtrudniejszych akcji ratunkowych przeprowadzanych począwszy od powstania TOPR w 1909 roku. Książka była wznawiana 8-krotnie.

Michał Jagiełło zmarł we śnie w nocy z niedzieli na poniedziałek, podczas pobytu w Zakopanem.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI

Opublikowano za :WSPINANIE.PL

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder