Weisshorn zdobyty!

Przewodnicy z naszego Koła zdobyli położony w szwajcarskim kantonie Wallis Weisshorn. Wejście na ten liczący 4505 m, jeden z najtrudniejszych szczytów Alp było kulminacją obchodów 55-lecia Koła Przewodników im. Macieja Sieczki w Krakowie.

30 lipca na szczycie stanęli przewodnicy Bartek Dobroch i Szymon Michlowicz oraz kandydatka na przewodniczkę  Magda Przesławska. Zespół wspinał się prowadzącą  wschodnią granią drogą normalną, którą w 1861 r. przebył pierwszy zdobywca szczytu Irlandczyk John Tyndall wraz z miejscowym przewodnikiem J.J. Bennenem. Uczestnicy wyszli o godz. 2.45 ze schroniska Weisshornhütte położonego na wysokości 2932 m. Tuż po 12.00 stanęli na szczycie. Ze szczytu zeszli aż 3100 m w dół na kemping w Randzie, który był bazą całego obozu przewodnickiego. Wejście i zejście zajęły łącznie 21 godz.

Weisshorn

Fotorelacja z kołowego wyjazdu w Alpy …

Weisshorn (niem. Biały Szczyt) to drugi co do wysokości po Domie szczyt, który nie leży w głównym łańcuchu Alp Pennińskich (Walijskich). Jednocześnie, uznając masywy Mont Blanc i Monte Rosy za jeden szczyt, jest Weisshorn piątym czterotysięcznikiem alpejskim. Jego trójboczna piramida uznawana jest także za jeden z najpiękniejszych szczytów Alp. Jest także jednym z najtrudniej dostępnych szczytów. Pod jego podnóża nie wyprowadza żadna kolejka linowa, 3100 m przewyższenia trzeba pokonać pieszo. Wyróżnia się trzy granie: w połowie skalną, w połowie śnieżną grań wschodnią, stromą skalistą południową (grań Schali) oraz długą śnieżno-lodową grań północną. Najłatwiejsza droga wschodnią granią wyceniana jest we francuskiej skali alpejskiej jako AD, osiąga więc III stopień trudności i uznawana jest za nieco trudniejszą od najłatwiejszej drogi granią Hörnli na Matterhorn. Śnieżno-lodowy odcinek grani osiąga 45 st. nachylenia.

Wejście na Weisshorn było głównym celem obozu przewodnickiego w Alpach Szwajcarskim pod kierownictwem Kazka Kluczewskiego. Wcześniej uczestnicy stanęli na innym alpejskim czterotysięczniku, położonym nad doliną Saas Lagginhornie (4010 m). Wejście na szczyt odbyło się także drogą normalną prowadzącą zachodnią granią (PD, II).

Na szczycie stanęli K. Kluczewski, M. Przesławska, B. Dobroch, Sz. Michlowicz oraz Piotr Zabawa. W ramach aklimatyzacji przewodnicy (poza P. Zabawą) weszli także na liczący 3406 m Mettelhorn a w pierwszym dniu obozu przeszli doliną Zmutt pod północną ścianą Matterhornu nad Schwarzsee.

Uczestnicy dziękują  Zarządowi Koła Przewodników im. Macieja Sieczki za dofinansowanie wyjazdu.

SchwarzseeUczestnicy - Jacek i Kazek Uczestnicy - MagdaUczestnicy - BartekPrzed LagginhornemLagginhornLagginhornLagginhornLagginhornWyjście na WeisshornWyjście na WeisshornWeisshorn - szczyt Weisshorn - szczytWeisshorn - szczytWeisshorn - szczytZejście ze szczytu

 

Autor zdjęć: Bartek Dobroch


Wojciech Sowa

Wojciech Sowa

Przewodnik Tatrzański klasy II

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder