Pod patronatem TP: Tatrzański finał przewodnickiego jubileuszu

Pobierz artykuł

Przewodnicy z KPT im. Macieja Sieczki w Krakowie godnie uczcili w tym roku 185. rocznicę urodzin swego patrona, a uroczystym zakończeniem sezonu przewodnickiego w Tatrach podsumowali jubileusz 55-lecia koła.

Chociaż nie był to okrągły jubileusz, to – dzięki dużej aktywności zarządu wybranego na początku tego roku oraz samych przewodników, którzy z zaangażowaniem włączyli się w organizację wielu imprez i uroczystości – wiele się działo.

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się już w styczniu w Krakowie wystawą fotograficzną Jerzego Bogusława Nowaka „Góry świata w kwiatach”. 3 kwietnia, w 185. rocznicę urodzin Macieja Sieczki, delegacja przewodników złożyła na grobie swego patrona na Pęksowym Brzyzku kwiaty i zapaliła znicze. W maju przygotowano wystawę jubileuszową, dokumentującą historię i ponad półwiekowy dorobek członków koła. Ekspozycja została również zaprezentowana w Zakopanem. Na Wiktorówkach dokonano odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej Adama Balona, wieloletniego prezesa koła, w 20. rocznicę jego śmierci.

Tatrzańskim akcentem jubileuszu było zdobywanie Sieczkowej Korony – szczytów, na które wszedł ten wybitny przewodnik tatrzański jako pierwszy. Realizowano ją w sezonie letnim i jesiennym, wchodząc na Świnicę, Kozi Wierch, Wysoką, Szatana, Jastrzębią Turnię, Durny Szczyt. Mnicha, Mięguszowiecki Szczyt Wielki i Wołoszyn. Kilku przewodników tatrzańskich uczciło jubileusz wejściem na Wiesshorn (4505 m) w Alpach, o czym pisaliśmy przed dwoma tygodniami. Cały cykl jubileuszowych uroczystości zakończył się w ostatni weekend listopada tatrzańskim akcentem – tradycyjną imprezą „Roztoka 2009”.

Zakończenie sezonu przewodnickiego w Roztoce wymyślił przed laty Józef Szlachetka, były prezes koła, który zmarł w tym roku. Potem z dużym zaangażowaniem organizował go Andrzej Smoleń, a w tym roku po raz pierwszy imprezę w Roztoce przygotowały młode przewodniczki tatrzańskie, absolwentki ostatniego kursu zorganizowanego przez koło – Bogumiła Chlipała, Maria Tokarz-Olszańska i Agnieszka Sawicka. Przewodnicy uczestniczący w zakończeniu sezonu zakwaterowali się w schronisku w Roztoce już w piątek.

W sobotę udali się na kilkugodzinną wycieczkę autokarową po Spiszu, prowadzoną ciekawie i nietypowo przez Jana Budza, prezesa Związku Polskiego Spisza, rodowitego mieszkańca Czarnej Góry, miłośnika i znawcę tego regionu. Trasa wiodła z Bukowiny Tatrzańskiej przez Jaworzynę, Podspady, Czarną Górę, Trybsz, przełom Białki, Nową Białą, Krempachy, Frydman, Niedzicę, Łapsze Niżnie i Wyżnie, Łapszankę, Rzepiska i Jurgów, z powrotem do Bukowiny. Przewodnicy z dużym zainteresowaniem wysłuchali wielu ciekawostek i nie publikowanych nigdzie informacji o tym regionie.

W godzinach popołudniowych wraz z członkami honorowymi koła – Janem Krupskim, Adamem Maraskiem i niżej podpisanym, spotkali się przy grobie Macieja Sieczki na Pęksowym Brzyzku, by zapalić znicze i złożyć kwiaty. Janusz Konieczniak, prezes koła, wspomniał przewodników tatrzańskich, którzy w tym roku odeszli na niebieską grań, w tym dwóch byłych prezesów – Mariana Ferstera i Józefa Szlachetkę. Uczczono ich modlitwą i chwilą ciszy.

Wieczorem w schronisku w Roztoce odbyło się „blachowanie” kilku nowych przewodników, którzy w ostatnim miesiącu uzyskali uprawnienia przewodnika III klasy. Przyrzeczenie przewodnickie, które odbierali Adam Marasek, członek honorowy, i Liwiusz Matus, członek zasłużony, złożyli: Jakub Gąsienica Józkowy, Magdalena Przesławska, Andrzej Słodyczka, Dominika Strama, Wojciech Węgłowski i Mirosław Zieliński. Odznaki przewodnickie z Mnichem wręczali: Krzysztof Kulesza, prezes CPT i członek honorowy, oraz Jarosław Balon, kierownik kursu, a odznaki środowiskowe – Janusz Konieczniak, prezes KPT, i jego zastępcy: Artur Mida i Wojciech Winkel. Uroczystość uświetniła muzyka góralska. Po kolacji były prezentacje, m.in. ze zdobywania Korony Sieczkowej”, oraz konkursy z nagrodami ufundowanymi przez TPN.

W niedzielę przewodnicy udali się z Wierch Porońca na Rusinową Polanę, a niektórzy również na Gęsią Szyję, po czym o godz. 14.15 została odprawiona Msza św. w kaplicy Matki Boskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach w intencji zmarłych w tym roku prezesów Koła oraz wszystkich przewodników, którzy w ciągu tych 55 lat z KPT im. Macieja Sieczki byli związani.

W grudniu w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie zostanie jeszcze zorganizowane tradycyjne spotkanie świąteczne – „Gwiazdka 2009”.


Wojciech Sowa

Wojciech Sowa

Przewodnik Tatrzański klasy II

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder