Czy pamiętasz? Serce, przewodnik, po przeszłości i nieomylny kompas wspomnień, prowadzi w stronę Pysznej, na stare ślady nart, na trasy zimowych wyryp po Tatrach Zachodnich -Wanda Gentil-Tippenhauer, Stanisław Zieliński, W Stronę Pysznej… Tekst niniejszy jest skromnym przypomnieniem atmosfery dawnego schroniska, a zwłaszcza ludzi, którzy to miejsce kochali i je w pewnym sensie stworzyli. Jest to pójście w stronę Pysznej po raz wtóry. Zanurzeniem się w bajeczny pyszniański las. Pyszna – miejsce magiczne… Góme piętro Doliny Kościeliskiej wypełnia olbrzymi kocioł Hali Pysznej, świetny teren narciarski, naturalne boisko, gdzie wprawny narciarz hula He dusza zapragnie, a poczqtkujqcy ćwiczyć może ewolucje na rozmaitych stromiznach i w najrozmaitszym terenie. Dolne pietra roją sie od bul, żlebików, rynien, grzęd od łagodnych do wcale stromych, zwanych ogol-nie Siwymi Sadami. Szczególnie pod wiosnę, gdy nigdzie na tej wysokości niema juz śniegu, w kotle tym, nawet w końcu maja, zetknąć sie możemy z legendarnym firnem, w pełni jego majestatycznej okazałości… Na samej Hali

Pysznej, na granicy lasu, stoi schronisko Sekcji Narciarskiej Pol. Tow. Tatrzańskiego. Prowadzi do niego z Hali Smytniej… droga leśną, zamknieta dla pojazdów… Jozef Oppenheim, Szlaki narciarskie Tatr Polskich.

Tyle Opcio. To był prawdziwy tatrzański romantyk i bywalec tego miejsca. Zanim zaczniemy opowieść o legendarnym schronisku na Pysznej parę słów o topografii tej doliny. Pyszna to górna część Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Do schroniska prowadziła droga, którą w godzinę wprawny turysta dostawał się do schroniska. Powyżej miej­sca, gdzie kiedyś było schronisko, znajduje się Niżnia Pyszna Polana, z charakterystycznym „bagienkiem”, na polanie. Wokół pełno wielkich świerków. Wąska ścieżynka wije się w gorę polaną wyżej, na Wyznią Pyszną Polanę. Potem idzie przez kosowki i zniszczo-ne drzewa (efekt wielkiej lawiny z kwietnia 2009 roku), az pod Siwe Sady. Nazwa Siwe Sady to oczywiście nazwa góralska, odnosząca się do siwych, czyli szarych drzew jarzębinowych, których jest niezwykle dużo w tej części Pysznej. Zima nie mają one liści, są siwe, szare, stad nazwa. Ścieżynka na Przełęcz……….

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w papierowym wydaniu Maćkowej Perci.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder