PTTK Oddział Krakowski Kraków, 10 września 2013 r.

Koło Przewodników Tatrzańskich

im. Macieja Sieczki w Krakowie

w COTG

31-010 Kraków, ul. Jagiellońska 6

www.przewodnicy-tatry.pl

 

 

KOMUNIKAT nr 3/2013

 

 

 1. I. Już minęło…:
 1. Szkolenia:

W terminie 25-26 maja 2013 r. członkowie oraz sympatycy naszego Koła wzięli udział
w dwudniowym szkoleniu podzielonym na bloki tematyczne. W sobotę, w Dolinie Kościeliskiej, w rzeczowy i zapadający w pamięć sposób szkolenie „bacowskie” przeprowadził Józef Słodyczka. W szałasie prowadzonym przez Państwa Słodyczków można było zapoznać się
z wypasem kulturowym owiec oraz skosztować wspaniałych oscypków. Gospodarze szkolenia byli bardzo gościnni: nie dość, że poczęstunek w szałasie był bardzo obfity i smaczny, to jeszcze nie wypuszczono nas z pustymi rękoma :). Po szkoleniu „bacowskim” przemieściliśmy się do Jaskini Mroźnej, gdzie dzięki uprzejmości Krzysztofa Babicza, mieliśmy ją przez dłuższy czas na wyłączność. Jako szkoleniowcy, oprócz Krzysztofa, wykazali się Bogusława Chlipała i Filip Filar. Szkolenie dotyczyło głównie metodyki prowadzenia dużych grup zorganizowanych
w jaskini. Następnego dnia odbyło się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, które przeprowadziły ratowniczki medyczne – Maja Grzybowska i Karolina Matałowska. Każdy mógł się sprawdzić w różnych sytuacjach oraz pod czujnym okiem instruktorek wykazać wiedzą wyniesioną ze szkolenia.

W lipcu odbyło się wyjście szkoleniowe na Niżnie Rysy, które poprowadził kol. Kazimierz Kluczewski.

W szkoleniach uczestniczyło łącznie ponad 20 przewodników z naszego Koła, co nieźle wróży na przyszłość i daje nadzieję, że kolejne szkolenia będą się cieszyły jeszcze większą popularnością. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do wzorowej organizacji powyższych szkoleń.

 1. 2)… odeszli na Niebieską Grań:

Józef Cora – przewodnik tatrzański II klasy, instruktor przewodnictwa i międzynarodowy przewodnik górski UIMLA. Był członkiem KPT im. M. Sieczki w Krakowie od 1983 roku. Był też członkiem KPT PTTK-TPN Zakopane, PTPNoZ, Związku Sybiraków w Krakowie. Zmarł
w Krakowie 9 kwietnia 2013 r.

Jan Zaleski – przewodnik tatrzański i członek naszego Koła od 1966 roku, instruktor taternictwa, szachista K.S. „Lajkonik”. Zmarł w Krakowie 16 sierpnia 2013 r.

Peter Šperka – ratownik Horskiej Služby, przewodnik IVBV, taternik, narciarz, skialpinista, himalaista. Przyjaźnił się z wieloma polskimi przewodnikami. Zginął 22 czerwca 2013 r.
w Pakistanie, zamordowany przez islamskich talibów w bazie pod Nanga Parbat.

Cześć Ich pamięci!

 1. Ś.p. kol. Józef Cora przekazał na rzecz Koła środki finansowe oraz swój bogaty księgozbiór. Ten piękny gest na zawsze pozostanie w naszej pamięci!
 1. Nasz kolega, Przemysław Sobczyk, wygrał Bieg Ultra Granią Tatr! 9 godzin 9 minut i 29 sek. tyle zajęło mu przebiegnięcie 70 kilometrów na trasie z Siwej Polany przez Wołowiec, Ornak, Czerwone Wierchy, Kasprowy Wierch, Krzyżne, Wodogrzmoty Mickiewicza, Polanę Waksmundzką, Nosalową Przełęcz do Kuźnic.
 1. W dniach 23.08.­ – 1.09.2013 r. w ramach organizowanego przez nasze Koło kursu dla kandydatów na przewodników tatrzańskich, odbył się obóz szkoleniowy w Tatrach Wysokich na Słowacji. Zrealizowano cały plan dziewięciodniowego szkolenia. Kadra instruktorów z naszego Koła składała się z następujących osób: Joanna Widlarz-Popiołek (kierownik szkolenia), Agnieszka Sawicka, Maria Tokarz-Olszańska, Bogusława Chlipała, Bartek Dobroch, Jarosław Balon, Artur Mida, Wojciech Sowa, Sebastian Kłosok, Tomasz Popiołek, a wspierał nas Janusz Konieczniak.
 1. W sobotę 14.09.2013 r. odbyła się impreza „Idź w góry! Czyli wycieczka
  z przewodnikiem”, której głównym organizatorem było SMPG „LIDER”,
  a KPT im. M. Sieczki było jednym ze współorganizatorów tego wydarzenia.
 1. W kończącym się sezonie wiosenno-letnim przewodnicy z naszego Koła licznie prowadzili wycieczki zarówno w Tatry, jak i inne góry Europy i Świata.

Ponadto sami podróżowali, odwiedzając różne zakątki Europy i nie tylko. Nasi przewodnicy byli m.in.: w Alpach Julijskich w Słowenii i we Włoszech (Bartek Dobroch, Roman Płatkowski, Joanna Widlarz-Popiołek, Tomasz Popiołek, Iwona Płonczyńska, Jacek Płonczyński),
w Dolomitach (Bartek Dobroch, Roman Płatkowski, Agnieszka Sawicka), w Himalajach (Kazimierz Kluczewski), w górach Meksyku (Jarosław Balon), w górach na Majorce (Jacek Budziaszek, Jan Jabłoński), w Alpach Bawarskich (Joanna Widlarz-Popiołek), w górach Anglii
i Szkocji (Jacek Płonczyński, Iwona Płonczyńska), w górach Chorwacji (Bogusława Chlipała, Szymon Ciapała, Joanna Widlarz-Popiołek, Tomasz Popiołek), w jaskiniach na Morawach (Agnieszka Sawicka), na sportowych via ferratach w Savoiach we Francji (Agnieszka Sawicka), na  Damawand – (5671 m n.p.m.) w Iranie (Tomasz Świst) oraz na Świętej Górze Atos
w Grecji (Tomasz Świst). Niektórzy uprawiali również inne sporty górskie, m.in. kanioning
w Słowenii (Agnieszka Sawicka, Wojciech Sowa).

 1. II. Przed nami:
 1. Zarząd czyni starania, aby zgodnie z uchwałą Walnego Zebrania Koła, zorganizować kurs na wyższe klasy przewodnickie. Kurs chcemy zorganizować wspólnie z AKPT.
  W związku z tym prosimy wszystkie osoby zainteresowane udziałem w takim kursie
  o przesyłanie swoich kandydatur pocztą e-mail do kol. Jarosława Balona.
  Obecnie trwają prace legislacyjne nad nowym rozporządzeniem wykonawczym do ustawy

  o usługach przewodnickich, z którego powinny wynikać wymagania dla kandydatów na kursantów.
 1. Zgodnie z uchwałą Walnego Zebrania zostały podjęte działania dotyczące wykonania tablicy pamiątkowej poświęconej kol. Marianowi Fersterowi, która w przyszłym roku ma zostać powieszona na Wiktorówkach. W związku z tym kol. Andrzej Smoleń został upoważniony przez Zarząd do zbierania datków na ten cel. Liczymy na hojność Koleżanek i Kolegów!
 1. W związku z przypadającym w przyszłym roku jubileuszem 60-lecia istnienia naszego Koła, został powołany przez Zarząd Koła komitet organizacyjny obchodów tego jubileuszu. Koordynatorem działań Komitetu jest wiceprezes Agnieszka Sawicka. Zapraszamy wszystkie Koleżanki i Kolegów do współpracy z Agnieszką. Program imprez jubileuszowych zostanie wkrótce podany na naszej stronie internetowej. Informujemy, że obchody jubileuszu zostały objęte honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Krakowa i przez Marszałka Województwa Małopolskiego.
 1. Zapraszamy do zgłaszania kandydatów do tegorocznej nagrody „Tatrzański Mnich”. Pisemne zgłoszenia wraz z uzasadnieniem można składać bezpośrednio w Zarządzie Koła, listownie lub mailem w terminie do 15 października 2013 roku. Regulamin nagrody znajduje się na: www. przewodnicy-tatry.pl.
 1. W najbliższym czasie ukaże się ogłoszenie dotyczące możliwości zamawiania
  strojów przewodnickich (polary, spodnie, kamizelki, podkoszulki itp.). Sprawę prowadzą kol. Wojciech Sowa i kol. Szymon Michlowicz, którzy przygotują ankietę w tej sprawie.
 1. W dniach 10-13 października 2013 r. w Dolinie Kieżmarskiej odbędzie się obóz szkoleniowy. Pod koniec września zostanie zorganizowane spotkanie dla uczestników obozu, w czasie którego określimy szczegółowy plan działań w czasie wyjazdu oraz wszystkie pozostałe kwestie w tym zakresie.
 1. W dniach 22-24 listopada 2013 roku odbędzie się tradycyjna ROZTOKA. W skład Komitetu Organizacyjnego wchodzą: Agnieszka Sawicka, Maria Tokarz-Olszańska
  i Bogusława Chlipała. Wszelkie szczegóły dotyczące ROZTOKI zostaną podane
  w osobnym komunikacie. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału w tym wydarzeniu!
 1. Zarząd KPT im. M. Sieczki jest otwarty na współpracę ze wszystkimi przewodnikami zrzeszonymi w naszym Kole. Serdecznie zapraszamy do takiej współpracy, oczekujemy na ciekawe pomysły, dotyczące wspomnianego jubileuszu, a także spotkań czwartkowych, szkoleń i innych kwestii związanych z Kołem. Liczymy na Waszą aktywność.
 1. Uprawnienia do umieszczania informacji na stronie naszego Koła mają: Agnieszka Sawicka, Szymon Michlowicz, Wojciech Sowa i Tomasz Popiołek. Z tymi osobami należy się kontaktować, jeżeli uznacie, że coś istotnego powinno się znaleźć na naszej stronie internetowej.

10)Zarząd przypomina, że składki członkowskie w wysokości 75 zł oraz inne płatności należy uregulować u Skarbnika Koła na spotkaniach czwartkowych lub przelać na konto:
84 1140 2004 0000 3002 6676 5050 z dopiskiem: „składka na rzecz KPT im. M. Sieczki”. Osoby zalegające z opłacaniem składek nie będą mogły brać udziału w szkoleniach i innych przedsięwzięciach organizowanych przez Koło.

11) Od przeszło roku działa Koło Tatrzańskie PTTK, skupiające część przewodników z KPT im. M. Sieczki, sympatyków i kandydatów na przewodnika tatrzańskiego. Korzyści
z przynależności do PTTK są różne, między innymi zniżki w obiektach PTTK, ubezpieczenie górskie NNW na wszystkie góry w kraju i imprezy organizowane przez PTTK w pasmach przygranicznych. Aby zapisać się do Koła PTTK, należy porozumieć się z sekretarzem Koła (Agnieszką Sawicką), wypełnić deklarację (wzór na stronie głównej PTTK), dostarczyć zdjęcie legitymacyjne i wpłacić 50 zł (40 zł składki + 10 zł. wpisowego).

12)W związku ze zbliżającym się sezonem zimowym życzymy wszystkim Koleżankom
i Kolegom pracującym zimą w górach dużej ilości wycieczek, słuchających tego co mamy im do powiedzenia i bezpiecznych powrotów do domu…, a tym którzy pracują na stokach udanych zjazdów narciarskich!!

Nasz e-mail: sieczki@przewodnicy-tatry.pl strona internetowa: www.przewodnicy-tatry.pl

 

Spotkania czwartkowe (godz. 18.30)

 

Data

Temat

Prelegent

19.09.2013

Meksyk – nie tylko wulkany i piramidy

Jarosław Balon

26.09.2013

Prezentacja filmu o Mount Evereście

Jan Jabłoński

3.10.2013

Skalne miasta Krymu

Henryk Łukasik

10.10.2013

Promocja organizowana przez COTG
…no i obóz Koła

17.10.2013

Mustang

Kazimierz Kluczewski

24.10.2013

Tradycyjna peregrynacja po Rakowicach (spotkanie o 16.00 przy bramie głównej)

Jan Puchalski

31.10.2013

termin wolny

7.11.2013

Jesień w Dolinie Kieżmarskiej

Wojciech Sowa

14.11.2013

Promocja organizowana przez COTG

21.11.2013

Nowinki zakopiańskie

Jan Jabłoński

28.11.2013

Tatry w kalendarzach – konkurs

Krzysztof Kosiński

5.12.2013

Szkolenie TPN (temat zostanie podany w odrębnym komunikacie) – godz. 18:00 !

pracownik TPN

12.12.2013

Promocja organizowana przez COTG

19.12.2013

Gwiazdka przewodnicka – godzina 18:00 !

Szymon Michlowicz

26.12.2013

Termin wolny

2.01.2014

Termin wolny

9.01.2014

Transmontana Mediterana

Jacek Budziaszek,

Jan Jabłoński

16.01.2013

Promocja organizowana przez COTG

23.01.2013

Szkolenie TPN (temat zostanie podany w odrębnym komunikacie) – godzina 18:00 !

Pracownik TPN

30.01.2013

Wieczór wspomnień o Józku Corze

Jacek Płonczyński,

Jan Puchalski

 

 

Szkolenia terenowe

 

Data

Dokąd

Organizuje/przyjmuje zgłoszenia

10-13.10.2013

Obóz szkoleniowy w Dolinie Kieżmarskiej

Maria Tokarz-Olszańska,

Agnieszka Sawicka

22-24.11.2013

ROZTOKA 2013

MariaTokarz-Olszańska, Bogusława Chlipała,

Agnieszka Sawicka

Grudzień 2013

Szkolenie lawinowe – termin będzie podany odrębnie

Bogusława Chlipała,

zapisy zbiera Tomasz Popiołek

Z przewodnickim pozdrowieniem

Za Zarząd

Sekretarz – Tomasz Popiołek

 

Kategorie: Komunikaty

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder